Tlumočení po telefonu

Většina z Vás jistě zná tlumočení z televize, soudních síní nebo z nejrůznějších přednášek. Věděli jste ale, že existuje také tlumočení po telefonu?

Jaké jsou výhody tlumočení po telefonu a kde se využívá?

Tlumočení po telefonu je čím dál tím více rozšířenou disciplínou, neboť je velmi rychlé, dostupné a finančně nenáročné. Nejste limitováni místem, na kterém tlumočení musí probíhat a kromě telefonu není třeba ani žádného nedostupného vybavení. Tlumočení po telefonu při rozhovorech či v televizi rozhodně nehledejte, nejčastěji se využívá při soudních záležitostech, v nemocnicích, na úřadech apod.

Nevýhody tlumočení po telefonu

tlumočením po telefonu se samozřejmě nesou kromě výhod i jisté nevýhody. Nepřítomnost všech účastníků na jednom místě může někdy vyústit v nejasnosti, které mohou proces tlumočení zdržovat. Problémy může občas způsobovat špatný signál nebo rušivé zvuky v pozadí.

Vlastnosti tlumočníka

Nejdůležitější vlastností tlumočníka je perfektní znalost jazyka – a to jak jazyka cizího, tak i jazyka mateřského, protože ve většině případů se tlumočí z cizího jazyka do toho mateřského a/nebo naopak. Znalost jazyků ovšem není to jediné, čím tlumočník musí disponovat. Musí ovládat mnoho dalších schopností – být výborným posluchačem, dobře a srozumitelně se vyjadřovat, být komunikativní, milý a přátelský. Důležitá je pro tlumočníka také dobrá paměť – musí být schopen si zapamatovat všechny informace, které je potřeba přetlumočit, a i když si případně může dělat poznámky, značnou část projevu si stejně musí zapamatovat.

Druhy tlumočení

Existují dva základní druhy tlumočení – konsekutivní a simultánní.

Během konsekutivního tlumočení dělá přednášející během svého projevu pauzy, během kterých tlumočník přetlumočí jeho dosavadní proslov. Při tomto typu tlumočení je obvykle přítomen jeden tlumočník, který tlumočí celý projev.

Simultánní tlumočení naopak znamená, že tlumočník hovoří zároveň s přednášejícím, který nedělá pauzy v projevu, takže tlumočník musí zároveň tlumočit i poslouchat projev. Tento typ tlumočení probíhá v kabinách, kde jsou přítomni dva tlumočníci a v tlumočení se střídají, jelikož simultánní tlumočení je pro tlumočníka podstatně náročnější.

Tlumočení po telefonu většinou spadá právě do oblasti konsekutivního tlumočení. Při komunikaci přes telefon se většinou všichni účastníci nenachází na stejném místě a tlumočí se tedy s pauzami po jednotlivých úsecích.

Potřebujete pomoct s tlumočením? Kontaktujte nás!

Kromě výše zmíněných záležitostí Vám naši lektoři mohou pomoci s tlumočením po telefonu také při vyřizování reklamací nebo objednávání hotelového pokoje! Napište nám Vaše požadavky na info@anglictinapotelefonu.cz či nám zavolejte na telefonní číslo +420 774 118 911 a my Vám nabídneme nejjednodušší řešení!

Naučili byste se rádi komunikovat v angličtině po telefonu sami? Kontaktujte nás!

Pokud byste se chtěli na vyřizování nejrůznějších záležitostí připravovat sami a být schopni vést perfektní telefonáty v angličtině, vyzkoušejte angličtinu po telefonu! Kontaktujte naši koordinátorku jazykových kurzů angličtiny po telefonu na e-mailu info@anglictinapotelefonu.cz či na telefonním čísle +420 774 118 911, nebo si rovnou zařiďte ukázkovou lekci zdarma! Naši lektoři Vám s radostí v této oblasti cizího jazyka pomohou k maximální spokojenosti!