Angličtina je všude kolem nás. V písničkách hrajících z rádia, na etiketách oblečení, v návodech k použití. Ale stojí vůbec za to se ji učit? Podle mých zkušeností z výuky jazyků rozhodně ano, a tady jsou důvody proč.
Mluví jí skoro každý
Jasně, čínštinou mluví více lidí jako svým rodným jazykem. Ale když přijedete do Japonska, Brazílie nebo Egypta a neumíte místní řeč, jak se asi budete domlouvat? Správně, angličtinou. Mám kamaráda, který byl loni na dovolené v Thajsku. Neuměl ani slovo thajsky, ale s angličtinou si vystačil i v malých vesničkách daleko od turistických center. Potkáte někoho z ciziny? Vsaďte se, že společnou řeč najdete právě v angličtině.
Bez angličtiny v práci ani ránu
Sama jsem si to vyzkoušela, když jsem se před pár lety ucházela o práci v jedné marketingové firmě. Životopis super, zkušenosti také, ale pak přišel telefonát v angličtině a bylo po nadějích. Od té doby vím, že bez angličtiny to dneska zkrátka nejde.
Nedávno jsem se bavila s kamarádkou, která dělá v HR, a ta mi řekla, že i na pozice, kde byste to vůbec nečekali, dneska firmy požadují aspoň základní angličtinu. A nejen to, lidé s dobrou znalostí angličtiny berou v průměru o pětinu víc než ti bez ní. To už je sakra dobrý důvod začít se učit, ne?
Internet je tak trochu anglický svět
Zkuste si někdy zadat složitější dotaz do Googlu v češtině a pak to samé v angličtině. Ten rozdíl vás překvapí. V angličtině najdete mnohonásobně víc informací, článků, diskuzí i návodů. Pamatuju si, jak jsem potřebovala opravit nějakou závadu na starším modelu notebooku. Česky jsem k tomu nenašla skoro nic. Ale anglicky? Kompletní návod s fotkami, videonávody a tipy od lidí, kteří řešili stejný problém.
Nebo co takhle filmy a seriály? Sledovat je v originále je úplně jiný zážitek. Ještě teď se směju, když si vzpomenu, jak mi při sledování britského seriálu s bráchou došlo, kolik vtipů a narážek se v českém překladu úplně ztrácí.
Byla jsem před pár lety v Barceloně a ztratila jsem se v nějaké boční uličce. Španělsky umím jen "cerveza" a "gracias". Naštěstí i ve Španělsku, které není zrovna známé skvělou znalostí cizích jazyků, se nakonec našel někoho, kdo mluvil anglicky a pomohl mi.
Letištní tabule, jízdní řády, menu v restauracích, to všechno naštěstí bývá přeložené do angličtiny, ať se vydáte kamkoliv. Bez angličtiny jste odkázaní na náhodu nebo na složité domlouvání rukama nohama.
Znám lidi, kteří luští křížovky nebo sudoku, aby si udrželi mozek v kondici. Učení se angličtině je ale mnohem užitečnějším typem cvičení. Můj děda se začal učit anglicky v sedmdesáti, když mu doktor doporučil, aby nějak trénoval paměť. Nejen, že se naučil docela slušně mluvit, ale dodnes, v 85 letech, má mozek ostrý jako břitva. A ještě ke všemu si teď dopisuje s nějakou babičkou z Kanady, se kterou se seznámil na internetu.
Jestli vás tohle všechno přesvědčilo, že by se vám angličtina mohla hodit, zkuste to u nás v jazykové škole. Během kurzu nepoužíváme žádné nudné biflování slovíček. Místo toho se u nás budete učit přirozeně, pomocí konverzací, a navíc v situacích, které opravdu zažijete. První lekci máte zdarma, tak se nám ozvěte na: info@anglictinapotelefonu.cz nebo volejte na: 774 118 911 a uvidíte sami, že učení angličtiny může být i zábava.